آهن

آهن یک عنصر شیمیایی با عدد اتمی۲۶ و چگالی ۷.۸۷ است که در نخستین دوره فلزهای واسطه جا دارد. از نظر جرمی، بزرگترین عنصر سازنده زمین است. دارای سطوح صاف و براق مایل به خاکستریست. وقتی در مجاورت هوا با اکسیژن ترکیب شود قرمز یا قهوه‌ای میشود که به آن اکسید دارای ترکیبات آهن یا زنگ گفته میشود.

 

 فولاد

اصطلاح afshar یا پولاد برای آلیاژهای آهن که حدودا بین 0.025 تا 0.03 درصد کربن دارند بکار میرود. فولادهای آلیاژی غالبا با فلزهای دیگری همراهند. خواص فولاد به درصد کربن موجود در آن، عملیات حرارتی انجام شده برروی آن و فلزهای آلیاژدهنده موجود در آن بستگی دارد.

 

ورق روغنی

نامگذاری ورق روغنی را اصطلاحی عامیانه و بر مبنای وضعیت ظاهری این نوع ورق شکل داده است.

ورقهای فولادی (فلزی) به 2 صورت کلی نورد (تولید) میشوند:

1- نورد سرد (ورق روغنی)

نام دیگر ورق روغنی ورق با نورد سرد است. ورق روغنی در واقع اصطلاح عامیانه ورقهایی است که با تکنولوژی نورد سرد تولید میشوند. ورقهای با ضخامت بالا توسط نورد به ضخامتهای پایین تر تبدیل میشوند. بعلت استفاده از نورد سرد کیفیت ظاهری ورقهای نورد شده بسیارعالی میباشد، ازین رو از این نوع ورقها بیشتر در کاربردهایی که ورق ظاهر جسم را تشکیل میدهد، استفاده میشود. ورقهای روغنی بسته به نوع آلیاژ و همچنین عملیات حرارتی صورت گرفته بر روی آنها به چند دسته کلی تقسیم میشوند:

ورق های معمولی مانند ST12

ورق های نیمه کشش ST13

ورق های فوق کشش ST14

 

2 - نورد گرم (ورق سیاه)

ورق سیاه

ورق سياه در ۲ نوع ورق سياه صنعتي و ورق سياه معمولي و در استانداردهاي مختلف توليد ميشود كه اين مجموعه تنها در نوع معمولي آن استاندارد ST37 را و در نوع صنعتي آن استاندارد ST52، A283 – GR C، A285-GR C، A516 –GR ۶۰ ,۷۰ را فروش دارد.

 

ورق گالوانیزه

آهنی است که با روی پوشانده شده باشد. این آهن، حتی اگر پوشش آن هم شکستگی پیدا کند، از زنگ زدن محفوظ میماند. ماهیت آهن گالوانیزه، بین آهن و روی، پیلی الکتروشیمیایی تشکیل میشود که در آن روی بجای آهن بعنوان آند و آهن به عنوان کاتد بکار میرود.

روش گالوانیزاسیون: در گالوانیزاسیون، فلز فاسدشدنی را در مذاب یک فلز فاسدناشدنی فرو میبرند و بیرون می‌آورند تا سطح آن از یک لایه فلز فاسدنشدنی پوشیده شود. مثلا ورقهای نازک آهنی را در مذاب فلز روی فرو میبرند و بیرون می‌آورند تا سطح آنها از فلز روی پوشیده شود و آهن سفید یا آهن گالوانیزه تهیه شود.

 

آلومینیوم

آلومینیوم فلزی نرم و سبک است که دارای ظاهر نقره ای کدر میباشد زیرا وقتی در معرض هوا قرار میگیرد، یک لایه نازک از اکسیدآلومینیوم روی آن تشکیل میشود.

 

فلز روی

آلیاژهای روی از قرنها پیش استفاده میشوند. کالاهای برنجی که به ۱۰۰۰-۱۴۰۰ سال پیش باز میگردند در فلسطین پیدا شده‌اند و اشیاء رویی با ۸۷٪ روی در ترانسیلوانیا ما قبل تاریخ یافت شده‌اند. به خاطر نقطه جوش پایین و واکنش شیمیایی این فلز (روی جدا شده دود شده و قابل دست یابی نبود) خصوصیات واقعی این فلز در زمان باستان مشخص نشده بود. ساخت برنج به رومی‌ها نسبت داده شده و مربوط به ۳۰ سال پیش از میلاد می‌باشد. آنها کالامین و مس را با یکدیگر در بوته آهنگری حرارت می‌دادند که در این عمل اکسید روی در کالامین کاهش میافت و فلز روی آزاد توسط مس به دام انداخته می‌شد و به شکل آلیاژ در می‌آمد. برنج بدست آمده یا در قالب ریخته می‌شد یا با چکش به شکلهای مختلف در می‌آمد.

 

ورق تین پلیت

به ورقهایی با ضخامت 0.16 میلی‌متر تا 0.45 میلی‌متر گفته می‌شود که بیشتر جهت قوطی‌های چای، کنسرو، مواد غذایی و روغن‌های نباتی استفاده می‌شود که جهت مصون سازی مواد غذایی یک لایه قلع روی ورق سرد (روغنی)ST12 پوشیده شده است.

 

رک چیست؟   

درجه حفاظت IP رک

درجه حفاظت IP رک

آی پی یا Ingress Protection درجه حفاظت تجهیزات در مقابل نفوذ گردوغبار و آب و رطوبت میباشد که مطابق جداول زیر عدد اول از سمت چپ درجه حفاظت در مقابل ورود ذرات جامد و عدد دوم از سمت چپ درجه حفاظت در مقابل نفوذ آب و رطوبت را بیان میکند.

جدول زیر توسط انجمن ملی تولیدکنندگان برقی  National Electrical Manufacturers Associationتأسیس ۱۹۲۶ مشهور به NEMA، یک سازمان بین المللی است که در زمینه استانداردهای مورد استفاده در صنایع، مهندسی، و پزشکی فعالیت دارد تهیه و تنظیم شده است.

 

* مثال درجه IP65 :
6  به معنی حفاظت در برابر نفوذ گرد و غبار
5  به معنی حفاظت در برابر نفوذ و پاشش آب از همه طرف (360 درجه) بدون فشار.


بسیاری از تجهیزات الکترونیکی باید در طول مدت استفاده در مواجه شدن با آلاینده‌ها، رطوبت و ضربه از خود مقاومت نشان دهند. کلاس IP مشخص‌کننده‌ی این موضوع است که تا چه حد میتوان بدون در نظر گرفتن امنیت به مقاومت دستگاه اطمینان کرد.


در جدول زیر می‌توانید شاخصه‌های اختصاصی کلاس‌های مختلف IP را با هم مقایسه کنید:

عدد اول از سمت چپ

درجه حفاظت (خاک/گردوغبار)

0

هیچگونه حفاظتی در برابر قسمتهای برقدار و یا متحرک داخل محفظه و همچنین هیچگونه حفاظتی در برابر ورود اجسام خارجی به داخل جسم وجود ندارد.

1

در برابر تماس‌های اتفاقی یا غیر عمدی با قسمتهای برقدار یا متحرک دستگاه حفاظت شده ولی عمداً و با اراده میتوان به قسمتهای برقدار و یا متحرک دستگاه دست زد و بطور خلاصه دستگاه در برابر ورود اشیاء با قطر بزرگتر از 50 میلیمتر حفاظت شده است.

2

قسمتهای برقدار و یا محرک داخل دستگاه در برابر انگشت محافظت شده و یا بعبارت دیگر دستگاه در برابر ورود اشیاء خارجی با قطر بزرگتر از 12 میلیمتر حفاظت شده است.

3

قسمتهای برقدار و یا متحرک داخل دستگاه در برابر ورود ابزار، سیم و هرچیز دیگر با قطر بیش از 5/2 میلیمتر حفاظت شده و بطور کلی اشیاء با قطر بیش از 5/2 میلیمتر نمیتوانند وارد دستگاه شوند.

4

قسمتهای برقدار و یا متحرک داخل دستگاه در برابر ورود اجسام خارجی بیش از یک میلیمتر محافظت شده است.

5

حفاظت کامل در برابر تماس با قسمت‌های برق دار یا متحرک دستگاه، منفذهای ورود گرد و غبار به داخل دستگاه به طور کامل مسدود نشده ولی گردوغباری که وارد دستگاه میشود باعث اختلال در سیستم داخلی و عملکرد دستگاه نمیگردد.

6

قسمت‌های برقدار و یا متحرک داخل دستگاه بطور کامل در برابر تماسهای خارجی حفاظت شده و مطلقاً منفذی جهت ورود گردوغبار به داخل دستگاه وجود ندارد.

عدد دوم از سمت چپ

درجه حفاظت (آب)

0

دستگاه هیچ گونه حفاظتی در برابر آب ندارد.

1

دستگاه در برابر قطرات متراکم شده که به طور قائم از بالا بر روی قاب آن می چکد محافظت شده است.

2

دستگاه در برابر باران که به طور قائم یا با زاویه 60 درجه نسبت به خط قائم به بدنه آن ببارد حفاظت شده است.

3

دستگاه در برابر باران که به طور قائم یا با زاویه 60 درجه نسبت به خط قائم به بدنه آن ببارد حفاظت شده است.

4

دستگاه در برابر پاشش آب در هر جهت به بدنه آن حفاظت شده است.

5

دستگاه در برابر پاشش آب با فشار از هر جهت به بدنه آن در شرایط معین حفاظت شده و خطر جدی برای دستگاه ندارد.

6

دستگاه در برابر موقعیت خاص عرشه کشتیها حفاظت شده و در این شرایط آب وارد دستگاه نمی شود.

7

دستگاه در برابر غوطه ور شدن در آب حفاظت شده، وقتی جسم در داخل مایع غوطه ور است در فشار معین مایع و زمان معین آب وارد دستگاه نمی شود.

8

دستگاه در برابر غوطه ور شدن در آب در زمان نامحدود حفاظت شده، وقتی دستگاه در عمق معین از آب قرار میگیرد برای زمان نامحدود آب وارد دستگاه نمی شود.

منبع    www.ezscreen.com   Wikipedia

رک چیست؟

 

 

رنگ پودری الکترواستاتیک

رنگ پودری کوره ای پوششی ست که بصورت پودر تولید میگردد و پس از پاشش بوسیله دستگاه، طی مدت زمان و دمای تعیین شده، تحت حرارت ذوب و بعداز سردشدن عایقی بسیار مقاومی میشود. زمان و دمای پخت رنگها باهم متفاوت ست و طبق دستورکار سازنده که بین 10-18 دقیقه، و دما از 185-230 درجه سانتیگراد متغیر است. رنگهای روشن دمای پایین با زمان بالا (برای جلوگیری از زرد شدن) و رنگهای تیره دمای بالا و زمان پایین نیاز دارند. کار با رنگ پودر نیاز به آموزش و دانستن فنونی دارد.

روشهای رنگ آمیزی:

روش افشانه (پاششی):

افشانه مایع: رنگ مایع توسط باد و بوسیله پیستوله بصورت ذرات بسیارریز درامده و بسمت قطعه پاشیده میشود. غلظت درست رنگ در این روش بسیارمهم است، غلظت بالا باعث ایجاد موج و رقیق بودن زیاد باعث ایجاد ریزش (شرره) میشود.

افشانه رنگ پودری: پودررنگ با دستگاه الکترواستاتیک باردار شده و توسط گان به قطعه پاشیده میشود، بدلیل باردار بودن به قطعه میچسبد و پس از انتقال به کوره و پخت رنگ سخت میشود.

روش افشانه را بصورت دستی (گان) و اتومات (رباتیک) میتوان انجام داد.

غوطه وری (حوضچه):

این روش فقط برای رنگ مایع و به 2 صورت غوطه وری پوششی و غوطه وری استاتیک انجام میشود.

غوطه وری پوششی: برای رنگ آمیزی قطعاتی بشکل میله یا لوله مناسب است (رنگ مایع را درون لوله ای که انتهای آن بسته شده و یا درون حوضچه ریخته و میله را درون رنگ فرو کرده و از آن بیرون اورده به کوره منتقل میکنند). غوطه وری پوششی به 2 صورت اتومات و دستی قابل اجراست.

غوطه وری استاتیک: این روش بصورت اتومات و زنجیر سقفی اجرا میشود و در آن رنگ مایع درون حوضچه بزرگی متناسب با اندازه قطعه ریخته شده و قطعه که توسط دستگاه استاتیک بار مخالف رنگ را به خود گرفته توسط کانوایر زنجیر وارد حوض رنگ شده و از آن خارج میگردد و بسوی کوره تونلی رفته تا پخته شود.

 (انتقالی - غلتکی) / (دکورال - فیلم حرارتی):

روشهای دکورال و فیلم حرارتی هر دو نوعی چاپ محسوب میشوند.  

روش  دکورال: قطعه ابتدا با رنگ پودری مخصوص دکورال پوشش داده شده (پیش رنگ یا زیرکار)، سپس کاغذ دکورال که یک طرح از پیش چاپ شده بروی خود دارد (مثلا طرح چوب) را بر روی درب کابینت قرار داده و توسط  دستگاه دکورال در محیط خلاء با حرارت 225 تا 240 درجه سانتیگراد طرح کاغذ بر سطح درب کابینت انتقال پیدا میکند. معمولا دستگاههای دکورال خوب باید تمام مراحل چاپ را اتوماتیک  انجام داده و پس از چاپ کاربر فقط  کاغذ را از قطعه جداکند. این روش برای چاپ بر روی کاشی، سرامیک، شیشه، سنگ مصنوعی و فلزات رنگی نیز کاربرد دارد و طریقه عمل آن نیز به این صورت است یک صفحه از جنس سیلیکون (نسوز) از بالا و توسط خلاء به کاغذ روی صفحه فشار وارد آورده و همزمان 255 تا 240 درجه سانتیگراد حرارت، باعث میشود جوهر کاغذ به پیش رنگ (زیرکار) قطعه نفوذ پیدا کند و طرح کاغذ انتقال یابد.

غلتکی: در این روش یک یا چند غلتک به رنگ آغشته  میشوند، سپس جسم مورد نظر را از میان غلتکها عبور داده و یا غلتک برسطح قطعه کشیده میشود.

فیلم حرارتی: بیشتر در صنایع چینی و کاشی کاربرد دارد و فیلم آماده را بر سطح مورد نظر قرار داده، همراه قطعه به کوره انتقال میدهند، در دمای بسیار بالا نقش فیلم به سطح قطعه انتقال پیدا میکند. رنگها و نقوش در این روش بسیار مقاوم و بادوامند و به آسانی خش بر نمیدارند. نقوش گل و بوته روی لیوان و بشقابهای چینی 

دستگاه رنگ پودری: 

پودرپاش یا همان الکترواستاتیک دستگاهیست که مانند پیستوله بادی کار پاشیدن رنگ بر روی قطعات را انجام میدهد ولی با پیستوله بادی بسیار متفاوت است. طرز کار کلی آنها بدین صورت است که پودر را از مخزنی که مدام در حال هم خوردن است توسط انژکتور در حالی که باردار شده و قابلیت چسبیدن به محیط حتی غیرفلزی را نیز دارد، از گان به سمت قطعه پرتاب میکند و زاویه پاشش آن با پیستوله متفاوت است.

 

* تجهیزات راه اندازی خط رنگ پودری الکترواستاتیک:

 • دستگاه پودرپاش (الکترواستاتیک)
 • کوره (محفظه ای عایق که امکان کنترل زمان و دمای درون آن را داشته باشیم)
 • کابین رنگ (اتاقکی محفوظ که قطعه درون آن رنگ آمیزی میشود؛ و از سرایت پودر به سایر نقاط کارگاه جلوگیری میکند)
 • سیکلون مکش پودر (جهت جمع آوری پودر و بازیافت آن)      

* چند روش برای راه اندازی خط رنگ وجود دارد: 

 • روش ریلی یا (زنجیری)-اتومات و نیمه اتومات
 • روش باکسی(دستی)

* مراحل کامل رنگ آمیزی کوره ای چگونه است؟

 • شستشو
 • رنگ آمیزی
 • حرارت دهی
 • سرد کردن 
 • بسته بندی

* چه روشهایی برای حرارت دهی رنگ وجود دارد؟

 • پیش گرما: ابتدا قطعه به اندازه  مورد نياز حرارت داده ميشود سپس به روش افشانه رنگ آميزي شده و كمتر از۳ دقيقه آماده مرحله سرد كردن ميشود.

مزايا

۱-چسبندگي بسيار بالاي رنگ به قطعه.

۲- مقاومت بالا در برابر كنده گي (خراش و جداشدن) 

۳- مناسب براي قطعات داخل آب (جايگزين استيل) و قطعات براي كاركرد در شرايط سخت

۴- لايه رنگ زير كار سخت تر از روكار.

معايب

۱- نياز به حرارت بالا (مصرف سوخت و انرژي بيشتر)  

۲- انجام آن به شيوه دستي دشوار است ونياز به خط اتومات ويا نيمه اتومات دارد  .

 

 • پس گرما: متداولترين روش در ايران است  و در آن ابتدا قطعه رنگ آميزي شده سپس تحت حرارت قرار ميگيرد.

مزايا

۱-شيوه ساده تريست و آموزش آن به پرسنل آسانتر است.

۲- به راحتي هم به روش دستي وهم اتومات قابليت اجرا دارد.

۳- امكان راه اندازي آن با  هزينه هاي پايينتر هم امكان پذير است.

۴- چه به روش اتومات وچه دستي سرعت خروجي بيشتري دارد وتيراژ رنگ اميزي بالاتري برخوردار است.

 

 • مشعل پاش: در اين روش گان دستگاه در حالي كه پودر رنگ را به سمت قطعه كار مي پاشدهمزمان شعله را به سمت قطعه پرتاب ميكند و رنگ را ميپزد.

مزايا:

1-قابليت استفاده در  نقاطي خارج از شهر

2-بدون نياز به برق  (داراي كمپرسور بنزيني ويا ديزليست) 

3-  بدون نياز به كوره

معایب: 

1- مقاومت بسيار پايين رنگ در برابر كنده گي و خش

2- بلند شدن يكپارچه رنگ (درصورت بلند شدن قسمتي از  پوشش بقيه  به صورت يكپارچه بلند مي شود) 

3- سرعت عملياتي يايين (با اينكه مرحله پخت در كوره حذف شده اما باز هم از دو روش بالا بسيار كند تر است) 

 

 • مادون قرمز: دراين روش ابتدا رنگ آميزي توسط پيستوله گان ويا ربات انجام مي پذيرد سپس قسمت رنگ شده يا قطعه زير لامپ مخصوص (مادون قرمز) قرار گرفته تا سخت گردد.

مزايا   

۱- امكان رنگ اميزي قطعات بزرگتر از از سايز ورودي كوره هاي پخت   

۲- امكان رنگ آميزي قسمتي از يك قطعه بزرگ    

۳-  امكان رنگ آميزي  قطعاتي كه به دليل داشتن مواد قابل اشتعال و يا لوازم و ملحقاتي كه با حرارت كوره آسيب مي بينند (مانند رنگ آميزي يك گلگير اتومبيل و پخت آن بدون آسيب ديدن ساير اجزا ) 

۴- امكان اجرا در فضاي كوچك  و نياز به لوازم كمتر    

۵- عدم نياز به كوره.

معايب 

۱- سرعت كار پايينتر    

۲-  در صورت نياز به تيراژ كار بالا هزينه زيادي در بر دارد هم جهت خريداري لوازم اضافه وهم مصرف برق بالا   

۳- براي رنگ كوره اي مايع كيفيت خوبي دارد اما براي پودر سطح رنگ خوب اما چسبندگي پايينتري از ساير روشها دارد( زودتر خش بر ميدارد).  

رک

محفظه فلزیست که سرور یا تجهیزات شبکه و فیبرنوری مانند پچ پنل، سوییچ، روتر، مودم و ... در آن قرار میگیرد. جهت محافظت از سرور و تهویه و جلوگیری از صدمات فیزیكی تولید شده است.

✅ واحد اندازه گيری ارتفاع رک يونيت (Unit) میباشد كه هر يونيت تقریباً معادل 44.45 میلیمتر (4.445 سانتیمتر) میباشد.

✅ ارتفاع رک دیواری معمولاً بين 2 تا 12 یونیت میباشد.

✅ ارتفاع رک ایستاده معمولا بین 12 تا 47 یونیت میباشد.

رک دیواری معمولا دارای ارتفاع 2، 3، 4، 5، 6، 7، 9 و 12 یونیت هستند و برای جانمایی سوییچ، پچ پنل، روتر و DVR دوربین مداربسته استفاده میشود.

رک ایستاده جهت استفاده در اتاق سرور یا شبکه کاربرد دارد. تجهیزاتی چون کیس کامپیوتر صنعتی رکمونت، مانیتور LCD کنسول رکمونت، انواع پچ پنل فیبرنوری و شبکه، سوییچ، سرور، یو پی اس UPS، جعبه باتری رکمونت، سابرک و سایر قطعات رکمونت ۱9" استاندارد داخل رک نصب میشود. محل عبور کابل از طریق سقف و کف رک امکان پذیر میباشد. دارای ارتفاع 12، 14، 16، 17، 18، 21، 22، 27، 28، 32، 36، 37، 40، 42، 44، 47 یونیت در عمق های 60، 80 و 100 سانت میباشد.درب جلو شیشه ای سکوریت با فریم فلزی مهار شده است و دربها جانبی بازشونده با قفل سوئیچی/چفت کشویی میباشد. کلاف سقف جهت نصب 2 تا 4 عدد فن بلبرینگی و کلاف کف رک جهت نصب چرخ و پایه میباشد.

 

* تجهیزات قابل نصب داخل رک:

 

- فن بوشی یا بلبرینگی 8 و 12 سانت

- فن یونیت 3 تایی و 6 تایی رکمونت - یک یونیت

- لایت پنل (پنل روشنایی) - یک یونیت

- بلنک پنل 1، 2، 3 و 4 یونیت فلزی

- نگهدارنده کابل افقی 5 حلقه فلزی - یک یونیت

- پنل مانیتور فلزی 9 یونیت با پانچ مناسب مانیتور

- پاور ماژول یا PDU رکمونت 2، 3، 4، 6 و 8 پورت / ساده- رکمونت / با چراغ سیگنال یا فیوز مینیاتوری

- طبقه یا سینی ثابت جهت قرارگیری تجهیزات سنگین

- طبقه یا سینی متحرک جهت قرارگیری کیبرد و موس

- نبشی نگهدارنده L شکل.

- پایه ثابت یا چرخ ساده-دوبل ترمزدار

- کیس کامپیوتر صنعتی رکمونت 2 و 4 یونیت

- سابرک آهنی یا آلومینیومی 1 تا 6 یونیت با عمق های مختلف

- پچ پنل فلزی شبکه و پچ پنل فیبرنوری به همراه کاست فیبرنوری و پیگتیل

- سرورهای کامپیوتری، مودم، روتر، dvr و ...

- یوپی اس رکمونت ups آنلاین و آفلاین

- جعبه رکمونت باتری 7 تا 155 آمپر

و ...

Designed By Sohaa