کانال تلگرام سها پیمانکانال تلگرام  

صفحه ی اینستاگرام سها پیمان اینستاگرام

 واتساپ

0933-1495513 

021-88604029

021-88603023

نماد اعتماد الکترونیک سها logo-samandehi

مرکز داده ماژولار

مرکز داده ماژولار یک راه کار قابل حمل برای پیاده سازی مراکز داده می باشد. روشی جایگزین برای مرکز داده سنتی، یک مرکز داده ماژولار در هر محل که نیاز به پیاده سازی یک مرکز داده می باشد حمل و سرهم می شود.

یک مرکز داده سنتی از چند بخش اساسی شامل؛ سازه فیزیکی، رکها، اتاق کنترل NOC، شبکه برق، شبکه اعلام و اطفاء حریق، شبکه سرمایش، شبکه امنیت و مانیتورینگ و ... تشکیل می شود. اما در مراکز داده ماژولار - بعنوان رویکرد جدید طراحان - تمامی اجزای اصلی تشکیل دهنده به صورت ماژول های متمایز در آمده است.

مراکز داده ماژولار شامل دو نوع اصلی می باشند. نوع رایج مراکز داده ماژولار با عنوان مراکز داده کانتینری و یا مراکز داده ماژولار قابل حمل شناخته می شوند که شامل تجهیزات مراکز داده (سرورها، تجهیزات شبکه و ذخیره سازی) در داخل یک کانتینر استاندارد می باشد. نوع دیگر مراکز داده ماژولار شامل مجموعه های از بخش های از پیش ساخته شده است که بر اساس حجم مورد نیاز در محل مورد نیاز نصب می شود.

از ماژول های مهم مرکز داده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ماژول رک یا داده
  • ماژول NOC
  • ماژول سرمایش
  • ماژولهای برق

مزایای مرکز داده ماژولار

کاهش سرمایه گذاری اولیه :

سرمایه گذاری اولیه زیاد در یک مرکز داده به این دلیل است که ساختمان یک مرکز داده با توجه به پیش بینی گسترشهای آتی و برای چند فاز توسعه ساخته می شود و سایر سیستمهای زیرساختی نیز باید چنین ویژگی را داشته باشند. اما تغییرات سریع تکنولوژیکی و لزوم سازگاری با آنها، چنین سرمایه گذاری اولیه ای را به سختی توجیه می کند. راه حل ماژولار یک روش هوشمندانه برای کاهش هزینه های سرمایه ای اولیه و همگامی با نیازهای تکنولوژیکی و تغییرات بسیار سریع درحوزه آی-تی است.

راه اندازی سریع :

به عنوان یک راه حل مهندسی و استاندارد، ماژول مرکز داده به راحتی در کارخانه ساخته شده و تنها فرآیند باقیمانده، راه اندازی آن در سایت می باشد. با توجه به اینکه امکانات هرگونه ساخت در محل کارخانه بسیار بهتر و در دسترس تر از سایتی است، پس هزینه راه اندازی بسیار کاهش پیدا می کند.

بهینه سازی مصرف انرژی :

در راه حل ماژولار، فضا به طور مؤثری مورد استفاده قرار می گیرد و اجازه مدیریت دقیق جریان هوا را - که می تواند چگالی در حدود 30 کیلووات در هر رک و حتی بالاتر را تأمین نماید - فراهم می سازد. بنابراین درجه اثربخشی استفاده از انرژی در این ماژولها بسیار بهبود می یابد(PUE<1.5).

مدیریت پذیری :

بدون شک مدیریت یک مجموعه همسان و ماژولار، بسیار ساده تر از یک مجموعه ناهمگون و گسترده است و این مزیت ذاتی مراکز داده ماژولار است.

سرعت آرایش پذیری :

راه حل ماژولار به صورتی غیر قابل تصور سرعت چینش تأسیسات و تجهیزات زیرساختی را در مراکز داده افزایش می دهد.

قابلیت توسعه پذیری :

با یک طراحی استاندارد و با ابرخورداری از قابلیت تکرار شوندگی (Repeatable)، منطبق نمودن تقاضا و توسعه در زیر ساختار یک مرکز داده بسیار آسان می باشد.

به روز رسانی :

یکی از بزرگترین مزایای یک مرکز داده ماژولار این است که به آسانی می تواند با یک تکنولوژی جدید جایگزین گردد؛ زیرا کارآیی یک ماژول - فارغ از تکنولوژی مورد استفاده در آن – اهمیت دارد.

چه کسانی از مراکز داده ماژولار استفاده می کنند؟

Google   احتمالاً اولین شرکتی بوده که به صورت گسترده از مرکز داده ماژولار را پیاده سازی کرده و از آن بهره برداری کرده است.

IO، سی و پنج مشتری برای محصول (Anywhere modules) خود دارد که چیزی در حدود 50 ماژول آنها در محل دیتا سنتر در Phoenix و New Jersey واقع شده است.

HP   اخیراً به خاطر پیشنهادات ماژولار خود بیشتر مورد توجه قرار گرفته

Microsoft   هم از در بین شرکت هایی است که به صورت پر شتاب استفاده از این نوع مراکز داده را در برنامه کاری خود قرار داده است.

 eBay  از یک طراحی جدید برای مرکز داده ماژولار خود در Phoenix استفاده کرده است.

 منبع: ویکیپدیا