رک و جعبه فلزی - سها

کانال اختصاصی سها پیمان  

کانال سروش سها پیمانصفحه ی اینستاگرام سها پیمانکانال تلگرام سها پیمان

جهت دریافت کاتالوگ و لیست قیمت به کانال رسمی ما مراجعه کنید. برای عضویت روی عکس بالا کلیک نمایید.

 

 

تماس مستقیم با واحد فروش

09331495513

تلگرام سها پیمانسروش سها پیمانواتس آپ سها پیمان

 

فروشگاه آنلاین رک و جعبه فلزی سها

نماد اعتماد الکترونیک سها logo-samandehi

مرکز داده ماژولار

مرکز داده ماژولار یک راه کار قابل حمل برای پیاده سازی مراکز داده می باشد. روشی جایگزین برای مرکز داده سنتی، یک مرکز داده ماژولار در هر محل که نیاز به پیاده سازی یک مرکز داده می باشد حمل و سرهم می شود.

یک مرکز داده سنتی از چند بخش اساسی شامل؛ سازه فیزیکی، رکها، اتاق کنترل NOC، شبکه برق، شبکه اعلام و اطفاء حریق، شبکه سرمایش، شبکه امنیت و مانیتورینگ و ... تشکیل می شود. اما در مراکز داده ماژولار - بعنوان رویکرد جدید طراحان - تمامی اجزای اصلی تشکیل دهنده به صورت ماژول های متمایز در آمده است.

مراکز داده ماژولار شامل دو نوع اصلی می باشند. نوع رایج مراکز داده ماژولار با عنوان مراکز داده کانتینری و یا مراکز داده ماژولار قابل حمل شناخته می شوند که شامل تجهیزات مراکز داده (سرورها، تجهیزات شبکه و ذخیره سازی) در داخل یک کانتینر استاندارد می باشد. نوع دیگر مراکز داده ماژولار شامل مجموعه های از بخش های از پیش ساخته شده است که بر اساس حجم مورد نیاز در محل مورد نیاز نصب می شود.

از ماژول های مهم مرکز داده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ماژول رک یا داده
  • ماژول NOC
  • ماژول سرمایش
  • ماژولهای برق

مزایای مرکز داده ماژولار

کاهش سرمایه گذاری اولیه :

سرمایه گذاری اولیه زیاد در یک مرکز داده به این دلیل است که ساختمان یک مرکز داده با توجه به پیش بینی گسترشهای آتی و برای چند فاز توسعه ساخته می شود و سایر سیستمهای زیرساختی نیز باید چنین ویژگی را داشته باشند. اما تغییرات سریع تکنولوژیکی و لزوم سازگاری با آنها، چنین سرمایه گذاری اولیه ای را به سختی توجیه می کند. راه حل ماژولار یک روش هوشمندانه برای کاهش هزینه های سرمایه ای اولیه و همگامی با نیازهای تکنولوژیکی و تغییرات بسیار سریع درحوزه آی-تی است.

راه اندازی سریع :

به عنوان یک راه حل مهندسی و استاندارد، ماژول مرکز داده به راحتی در کارخانه ساخته شده و تنها فرآیند باقیمانده، راه اندازی آن در سایت می باشد. با توجه به اینکه امکانات هرگونه ساخت در محل کارخانه بسیار بهتر و در دسترس تر از سایتی است، پس هزینه راه اندازی بسیار کاهش پیدا می کند.

بهینه سازی مصرف انرژی :

در راه حل ماژولار، فضا به طور مؤثری مورد استفاده قرار می گیرد و اجازه مدیریت دقیق جریان هوا را - که می تواند چگالی در حدود 30 کیلووات در هر رک و حتی بالاتر را تأمین نماید - فراهم می سازد. بنابراین درجه اثربخشی استفاده از انرژی در این ماژولها بسیار بهبود می یابد(PUE<1.5).

مدیریت پذیری :

بدون شک مدیریت یک مجموعه همسان و ماژولار، بسیار ساده تر از یک مجموعه ناهمگون و گسترده است و این مزیت ذاتی مراکز داده ماژولار است.

سرعت آرایش پذیری :

راه حل ماژولار به صورتی غیر قابل تصور سرعت چینش تأسیسات و تجهیزات زیرساختی را در مراکز داده افزایش می دهد.

قابلیت توسعه پذیری :

با یک طراحی استاندارد و با ابرخورداری از قابلیت تکرار شوندگی (Repeatable)، منطبق نمودن تقاضا و توسعه در زیر ساختار یک مرکز داده بسیار آسان می باشد.

به روز رسانی :

یکی از بزرگترین مزایای یک مرکز داده ماژولار این است که به آسانی می تواند با یک تکنولوژی جدید جایگزین گردد؛ زیرا کارآیی یک ماژول - فارغ از تکنولوژی مورد استفاده در آن – اهمیت دارد.

چه کسانی از مراکز داده ماژولار استفاده می کنند؟

Google   احتمالاً اولین شرکتی بوده که به صورت گسترده از مرکز داده ماژولار را پیاده سازی کرده و از آن بهره برداری کرده است.

IO، سی و پنج مشتری برای محصول (Anywhere modules) خود دارد که چیزی در حدود 50 ماژول آنها در محل دیتا سنتر در Phoenix و New Jersey واقع شده است.

HP   اخیراً به خاطر پیشنهادات ماژولار خود بیشتر مورد توجه قرار گرفته

Microsoft   هم از در بین شرکت هایی است که به صورت پر شتاب استفاده از این نوع مراکز داده را در برنامه کاری خود قرار داده است.

 eBay  از یک طراحی جدید برای مرکز داده ماژولار خود در Phoenix استفاده کرده است.

 منبع: ویکیپدیا

 

سامانه برق اضطراری

سامانه برق اضطراری نوعی از سامانه‌های پشتیبان است که در زمان بحران و یا وقتی که سامانه‌های معمولی از کار می‌افتند مورد استفاده قرار می‌گیرند. سامانه‌های قدرت اضطراری شامل ژنراتورها، سلول‌های سوختی، سامانه‌های نوری، و دستگاه‌های دیگر می‌شود. از این سامانه‌ها در طیف گسترده‌ای از مراکز مانند خانه‌های مسکونی، بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌های علمی، مراکز داده، مخابرات و در تجهیزات مدرن کشتی‌های نیروی دریایی استفاده می‌شود.

 

کاربردها

در ساختمان‌ها و مکان‌های عمومی در هنگام قطعی برق شهر برخی تجهیزات مهم ممکن است نیاز به ادامهٔ کار داشته باشند از جمله:

  • آسانسورها
  • درهای اتوماتیک
  • سیستم‌های گرمایش، سرمایش و تهویهٔ مطبوع
  • پمپ‌های تأمین فشار آب و پمپ‌های آتش‌نشانی
  • سرور ها و مراکز داده  

روشنایی

انواع منابع تغذیه اضطراری را می‌توان بر پایهٔ روش تأمین انرژی در زمان قطعی برق دسته بندی کرد. برخی منابع از باتری برای تولید انرژی استفاده می‌کنند که اینگونه منابع از نظر مدت زمانی که می‌توانند برق را تأمین کنند محدود هستند. برخی دیگر از منابع از موتور مکانیکی و ژنراتور بهره می‌برند که تا زمانی که سوخت موتور مکانیکی فراهم باشد می‌توانند برق اضطراری را حفظ کنند. یک عامل مهم دیگر در تقسیم‌بندی این سامانه‌ها مدت زمانی است که طول می‌کشد تا سامانهٔ برق اضطراری جای شبکهٔ برق اصلی را بگیرد. برخی از سامانه‌ها می‌توانند بدون تأخیر (تنها با چند میلی‌ثانیه تأخیر) برق اضطراری را وارد مدار کنند. اینگونه از سامانه‌ها معمولاً از باتری برای تأمین انرژی استفاده می‌کنند و در اتاق‌های عمل، اتاق‌های رایانه و سامانه‌های نظامی استفاده می‌شوند. دستهٔ دیگری از سامانه‌ها برای تأمین برق اضطراری از موتور مکانیکی و مولد استفاده می‌کنند که به علت زمان‌بربودن راه‌اندازی، این سامانه‌ها معمولاً دارای مدتی تأخیر در وصل هستند. همچنین سامانه‌های ترکیبی نیز وجود دارند.

در سیستم‌های ایمنی و حفاظتی (مانند اعلام حریق، دوربین مدار بسته و دزدگیر) یک باتری خشک (معمولاً ۱۲ یا ۲۴ ولت دی‌سی) در تابلوی اصلی وظیفهٔ تأمین برق در مواقع اضطراری را بر عهده دارد. یوپی‌اس‌ها برای تجهیزات حساس که نیاز به تأمین برق و جلوگیری از ورود اختلالات شبکهٔ بیرونی (از نظر ولتاژ و فرکانس مطلوب) به این تجهیزات را دارند استفاده می‌شوند (مثلاً در رایانه‌ها و تجهیزات مخابراتی حساس دیگر).

 

 

رک چیست؟

رک محفظه ای است که سرور یا متعلقات شبکه مانند سوییچ، روتر، مودم و ... در آن قرار می گیرد و با توجه به نوع رک هم از سرورمحافظت می كند و هم جهت تهویه و جلو گیری از صدمات فیزیكی از جمله ضربه و فشار و كارایی بهتر سرور آن را در خود جای می دهد و واحد اندازه گيری رک يونيت (Unit) می باشد كه هر يونيت تقریباً معادل 5 سانتی متر می باشد. اندازه رک ها معمولاً بين 4U تا 47U می باشد.

رک ها بر دو گونه اند: 1- دیواری 2- ایستاده

رک های دیواری معمولا دارای ارتفاع های ۵ ، ۶ ، ۷ ، ۹ یونیت هستند و بیشتر برای قرار دادن سوییچ و روتر از آن استفاده می شود.

رک های ایستاده استاندارد معمولا جهت قرارگیری در دیتاسنتر ها انتخاب می شوند. در این رکها، انواع پچ پنل، سوییچ، سرور، یو پی اس (UPS) و سایر قطعات رکمونت ۱۹ اینچی را برای مدیریت آسان تر یکجا جمع می نمایند، از بالا و پایین ورودی برای انواع کابل دارند و همچنین از چهار طرف باز می شوند. ارتفاع این رک ها می تواند ۱۶، ۲۱، ۲۸، ۳۶، ۴۰ و ۴۴ یونیت باشد . و با عمق های ۶۰ ، ۸۰ ، ۱۰۰ سانتیمتر و بیشتر تولید می شوند . دارای درب های شیشه ای یا تلقی فریم دار هستند. امکان نصب ۱ تا ۴ فن درون این رک ها وجود دارد و بطور پیش فرض دارای فقط یک فن می باشند. پاور ماژول های ۸ پورت و ۹ پورت افقی درون این رک ها نصب می شود و نسبت به ارتفاع رک می توان پاور ماژول های عمودی نیز نصب کرد.

رک ها از قسمت های مختلفی تشکیل شده اند که در زیر به بررسی هر یک می پردازیم:

فن (Fan): برای خنک نگه داشتن و تهویه صحیح اجزای داخلی رک از تعدادی فن که معمولاً در سقف و کف رک قرار دارند استفاده می شود.

Power Module (پاور ماژول): قطعه ای است که تعدادی پریز برق در روی آن به منظور تغذیه اجزای داخلی رک به خصوص سوییچ و سرور نصب شده است.

پچ پنل (Patch Panel) : پچ پنل قطعه ای مستطیل شکل است که روی آن به تعداد مشخصی پورت شبکه وجود دارد مثلاً 24 پورت ، 48 پورت و .... در هنگام کابل کشی در هر قسمت از ساختمان چندین سوکت شبکه قرار می گیرد که ممکن است فعلاً بلا استفاده باشند و کاربری از طریق آنها به شبکه متصل نباشد اما باید این امکان باشد تا در هنگام افزایش کاربر این سوکت ها را وارد مدار شبکه کرد لذا متخصصان کابل کشی برای حل این مشکل از پچ پنل استفاده می کنند یعنی تمام کابل هایی که به سوکت ها متصل هستند را در یک نقطه که مرکز قرار گیری رک می باشد جمع آوری میکنند و آنها را وارد پچ پنل کرده و شماره گذاری می کنند تا در صورت لزوم هر سوکتی را که میخواهند با یک کابل کوچک شبکه به سوئیچ متصل کنند. 

رکمونت کیس: رکومنت به کیس هایی اطلاق می شود با 3 یا 4 یونیت ظرفیت سرور. این کیس ها با پاورهای ۴۰۰ وات عرضه می شوند، دارای درب قفل دار و فیلتر جلوگیری از ورود غبار به درون کیس هستند و به علت نوع طراحی حجم کمی از فضای رک را اشغال می کنند.

سینی (Shelf): معمولاً در هر رک از تعدادی سینی به منظور جدا سازی بخش های مختلف و قرار دادن برخی از تجهیزات مانند سوییچ و یا مانیتور سرور بر روی آن استفاده می شود. سینی ها در دو نوع متحرک و ثابت همراه رک عرضه می شوند.

منبع: Server.ir

 

رک و متعلقات رک

پاور ماژول 3 پورت

Power Modules 3 Port

امکان اتصال به سیستم زمین (Earth)

دارای کلید قطع و وصل با چراغ سیگنال

امکان ورود کابل برق از طرفین رک

مناسب جهت نصب در پشت انواع رک دیواری 19 اینچ استاندارد

 

پاورماژول 6 پورت

Power Modules 6 Port

امکان اتصال به سیستم زمین (Earth)

امکان قطع جداگانه فاز و نول

امکان قطع همزمان فاز و نول

امکان ورود کابل برق اصلی از طرفین یا پشت رک

مناسب جهت نصب بر روی انواع رک 19 اینچ استاندارد

 

پاور ماژول 8 پورت

Power Modules 8 Port

امکان اتصال به سیستم زمین (Earth)

دارای چراغ سیگنال ورودی

امکان ورود کابل برق از طرفین یا پشت رک

مناسب جهت نصب بر روی انواع رک ایستاده 19 اینچ استاندارد

 

محافظ افزایش ولتاژ

Voltage Dropper Resistor

در مواقع لزوم از شوک های غیر مترقبه ولتاژ جلوگیری بعمل می آورد

جهت استفاده متصل بودن محیط رک به سیستم زمین (Earth) الزامی می باشد

 

لایت پنل

Light Panel

سیستم روشنایی رک (لامپ باریک فلورسنت) با توان و ابعاد مختلف

مناسب جهت نصب بر روی انواع رک 19 اینچ استاندارد

دارای کلید و قطع و وصل و کابل مجزا

 

نبشی نگهدارنده تجهیزات

Inner holder

استحکام کافی جهت استقرار تجهیزات سنگین

ابعاد متناسب با اندازه های رک مورد نظر تعیین می شود

 

پیچ و مهره و واشر اتصال تجهیزات رک

Rack mount Bolt

مهره مخصوص فنری CageNut سایز M5

پیچ M5 آبکاری شده

واشر پلاستیکی مناسب M5

 

سینی متحرک

Movable Tray

استفاده از بهترین اتصال کشویی کروی بمنظور تضمین کمترین لقی

ابعاد 1U (یک یونیت) مناسب جهت نصب بر روی انواع رک 19 اینچ استاندارد

 

سینی ثابت

Fixed Tray

دارای سطح مشبک جهت گردش بهتر هوا

استحکام کافی جهت استقرار تجهیزات سنگین

 

فن یونیت

Fan Unit

ابعاد 1U (یک یونیت) 19 اینچ استاندارد

مناسب جهت نصب در کلیه رک های 19 اینچ استاندارد

قابلیت تجهیز تا شش عدد فن

کلید قطع و وصل مجزا برای هر دو عدد فن

 

پنل کنترل حرارت دیجیتال

Digital temperature control panel

ترمینال بندی خروجی و ورودی

دو عدد فن سری 1

دو عدد فن سری 2

دو ترمینال خروجی آلارم (هیتر)

دارای صفحه نمایش LCD

دو ترمینال ورودی از 40VDC تا 350VDC و نیز 110VAC تا 240VAC

 

پنل کنترل حرارت آنالوگ

Analog temperature control panel

بکار بردن ترموستات ساخت اروپا

قابلیت اتصال تا شش عدد فن 220VAC/120mm

ابعاد 2U (دو یونیت) مناسب جهت نصب بر روی انواع رک 19 اینچ استاندارد

 

پنل ورودی کابل

Cable Panel

ارتفاع 1U (یک یونیت) مناسب جهت نصب بر روی انواع رک 19 اینچ استاندارد

ابعاد Cutout بیضی 30X400

 

بلنک پنل

Blank Panel

بمنظور پوشانیدن فضای خالی روی ستون ها و بین تجهیزات انواع رک 19 اینچ استاندارد مورد استفاده قرار میگیرد

 

نگهدارنده کابل

Cable Preservatives

جهت سهولت در کابل کشی و هدایت کابل ها به تجهیزات درون انواع رک 19 اینچ استاندارد بکار می رود

 

شلف یونیت

Shelf unit

عرض 19 اینچ استارد در ارتفاع های 1U (یک یونیت) ، 2U (دو یونیت) ، 3U (سه یونیت)

دارای سطح مشبک جهت گردش بهتر هوا

 

 

رک IP چیست؟

آی پی یا Ingress Protection درجه حفاظت تجهیزات در مقابل ورود گردو خاک و آب و رطوبت را بیان می کند که مطابق جداول زیر عدد اول درجه حفاظت در مقابل ورود ذرات جامد و عدد دوم درجه حفاظت در مقابل نفوذ آب و رطوبت را بیان می کند.

جدول زیر توسط انجمن ملی تولیدکنندگان برقی (به انگلیسی: National Electrical Manufacturers Association) (تأسیس ۱۹۲۶) مشهور به NEMA، یک سازمان بین المللی است که در زمینه استانداردهای مورد استفاده در صنایع، مهندسی، و پزشکی فعالیت دارد تهیه و تنظیم شده است.

مثال : IP65
6 به معنی حفاظت کامل بدون نفوذ گردو غبار
5 به معنی عدم نفوذ در برابر پاشش آب از همه طرف (360 درجه) بدون فشار.
بسیاری از تجهیزات الکترونیکی باید در طول مدت استفاده در مواجه شدن با آلاینده‌ها، رطوبت و ضربه از خود مقاومت نشان دهند. کلاس IP مشخص‌کننده‌ی این موضوع است که تا چه حد می‌توان بدون در نظر گرفتن امنیت به مقاومت دستگاه اطمینان کرد.
در جدول زیر می‌توانید شاخصه‌های اختصاصی کلاس‌های مختلف IP را با هم مقایسه کنید:

 

عدد اول

درجه حفاظت

0

هیچگونه حفاظتی در برابر قسمت‌های برقدار و یا متحرک داخل  محفظه و همچنین هیچگونه حفاظتی در برابر ورود اجسام خارجی به داخل جسم وجود ندارد.

1

در برابر تماس‌های اتفاقی یا غیر عمدی با قسمت‌های برق ‌دار یا متحرک دستگاه حفاظت شده ولی عمداً و با اراده می‌توان به قسمتهای برق‌دار  و یا متحرک دستگاه دست زد و به طور خلاصه دستگاه در برابر  ورود اشیاء با قطر بزرگتر  از 50 میلیمتر حفاظت شده است.

2

قسمت‌های برق‌دار و یا محرک داخل دستگاه در برابر انگشت محافظت شده و یا به عبارت دیگر دستگاه در برابر ورود اشیاء خارجی با قطر بزرگتر از 12 میلیمتر حفاظت شده است.

3

قسمت‌های برق دار و یا متحرک داخل دستگاه در برابر ورود ابزار ، سیم و هرچیز دیگر با قطر بیش از 5/2 میلیمتر حفاظت شده و به طور کلی اشیاء با قطر بیش از 5/2 میلیمتر نمی توانند وارد دستگاه شوند.

4

قسمت‌های برق‌دار و یا متحرک داخل دستگاه در برابر ورود اجسام خارجی بیش از یک میلیمتر محافظت شده است.

5

حفاظت کامل در برابر تماس با قسمت‌های برق دار یا متحرک دستگاه، منفذهای ورود گرد و غبار به داخل دستگاه به طور کامل مسدود نشده ولی گرد و غباری که وارد دستگاه می‌شود باعث اختلال در سیستم داخلی و عملکرد دستگاه نمی گردد.

6

قسمت‌های برق‌دار و یا متحرک داخل دستگاه به طور کامل در برابر تماس‌های خارجی حفاظت شده و مطلقاً منفذی جهت ورود گرد و غبار به داخل دستگاه وجود ندارد.

عدد دوم

درجه حفاظت

0

دستگاه هیچ گونه حفاظتی در برابر آب ندارد.

1

دستگاه در برابر قطرات متراکم شده که به طور قائم از بالا بر روی قاب آن می چکد محافظت شده است.

2

دستگاه در برابر باران که به طور قائم یا با زاویه 60 درجه نسبت به خط قائم به بدنه آن ببارد حفاظت شده است.

3

دستگاه در برابر باران که به طور قائم یا با زاویه 60 درجه نسبت به خط قائم به بدنه آن ببارد حفاظت شده است.

4

دستگاه در برابر پاشش آب در هر جهت به بدنه آن حفاظت شده است.

5

دستگاه در برابر پاشش آب با فشار از هر جهت به بدنه آن در شرایط معین حفاظت شده و خطر جدی برای دستگاه ندارد.

6

دستگاه در برابر موقعیت خاص عرشه کشتیها حفاظت شده و در این شرایط آب وارد دستگاه نمی شود.

7

دستگاه در برابر غوطه ور شدن در آب حفاظت شده، وقتی جسم در داخل مایع غوطه ور است در فشار معین مایع و زمان معین آب وارد دستگاه نمی شود.

8

دستگاه در برابر غوطه ور شدن در آب در زمان نامحدود حفاظت شده، وقتی دستگاه در عمق معین از آب قرار میگیرد برای زمان نامحدود آب وارد دستگاه نمی شود.

 

منبع : www.ezscreen.com    Wikipedia

برای مشاهده لیست محصولات رک Outdoor دارای IP سها پیمان روی لینک زیر کلیک کنید

رک Outdoor IP55 - IP65 - واترپروف