کانال تلگرام سها پیمانکانال تلگرام  

صفحه ی اینستاگرام سها پیمان اینستاگرام

 واتساپ

0933-1495513 

021-88604029

021-88603023

نماد اعتماد الکترونیک سها logo-samandehi

سیستم کنترل دیتاسنتر

باتوجه به پیشرفت تکنولوژی و استفاده و وابستگی هرچه تمام تر سازمانها، ادارات و شرکتها با هر وسعتی به سیستمهای کامپیوتری تحت شبکه و اهمیت برقراری ارتباط در شرکتهای سرویس دهنده اینترنت و خدمات میزبانی وب، پایش دیتاسنتر تبدیل به یک نیاز اساسی برای این شرکتها و سازمانها شده است که در نهایت امنیت، مدیریت متمرکز تجهیزات، پایین آوردن هزینه نگهداری و تعمیرات، طول عمر بالا تجهیزات، و پایداری سرویس  را به دنبال خواهد داشت.

 همچنین با پایین آمدن و نزدیک شدن به صفر زمان Down Time سرویس ارایه شده و زمان از کار افتادن فعالیت سازمانها و نیروی انسانی، میتوان از آسیبهای غیرقابل جبران احتمالی و صرف هزینه ای هنگفت جلوگیری کرد و لذت یک اتصال پایدار را تجربه کرد.

چرا استفاده از سیستم پایش دیتا سنتر و اتاق سرور رکن اصلی طراحی دیتا سنتر استاندار می باشد ؟

با توجه به شرایط محیطی، الکتریکی و امنیتی دیتاسنتر و اتاق سرور که تاثیر مستقیم به راندمان فعالیت شرکتها دارد کنترل هرچه دقیق تر دیتاسنتر و اتاق سرور از طریق سامانه پایش دیتاسنتر تبدیل به نیاز اساسی و الزامی گردیده است.

المانهای تاثیر گذار محیطی، امنیتی، الکتریکی بر دیتاسنتر:

1- دما  

2- رطوبت

3- نشت آب                        

4- گرد و غبار             

5- ولتاژ و جریان برق

6- UPS و برق بک آپ            

7- کنترل تردد و حرکت            

8- وضعیت درب ها

چرا کنترل دما عامل محیطی تاثیر گذاربر دیتا سنتر و اتاق سرور می باشد ؟

با توجه به استاندار های تعریف شده برای کارکرد صحیح تجهیزات الکترونیکی ، دما محیط از 30 درجه سانتی گراد نباید تجاوز کند از این رو بالا رفتن دما باعث پایین امدن راندمان تجهیزات شده  و آسیب های جدی سخت افزاری را به دنبال خواهد داشت .

چرا کنترل رطوبت  عامل محیطی تاثیر گذار بردیتا سنترو اتاق سرور می باشد ؟

با بالا رفتن میزان رطوبت در محیط تجهیزات الکترونیکی در معرض خوردگی قرار خواهند گرفت و الکتریسته ساکن موجود در قطعات الکترونیکی باعث تخریب اجزا برد های الکترونیکی خواهد شد.

چرا اعلام  نشت آب عامل محیطی تاثیر گذاربر  دیتا سنتر و اتاق سرور می باشد ؟

در سیستمهای برودتی و سیستمهای کولینگ اتاق سرورها و دیتاسنترها در اثر کارکرد این تجهیزات قعطرات آب تولید میگردد و در بعضی موارد به آب وابسته میباشد با بروز خطا نشت آب را در اتاق سرور خواهیم داشت که میتواند باعث برق گرفتگی و آتش سوزی شود .

چرا گرد وغبار عامل محیطی تاثیر گذار بر  دیتاسنتر و اتاق سرور می باشد ؟

جمع تدریجی گرد و غبار بر روی مدارات الکترونیکی بدلیل وجود ذرات رسانا باعث هدایت الکترونیکی و اتصال کوتاه بین قسمتهای نزدیک بهم برروی بردها میشود. شکل گیری لایه گرد و غبار روی اجزا و عناصر الکترونیکی مانند یک لایه حرارتی عمل میکند که باعث افزایش دما و در نتیجه باعث کاهش سرعت پردازش و طول عمر این قطعات میشود. علاوه بر ذرات معلق بخش دیگری از آلاینده های هوا شامل گازهایی مانند اکسیدهای گوگرد و ازت میباشند، این گازها به صورت ترکیبات گوگرد منجر به خوردگی در اتصالات مسی و نقره ای موجود در مدارات می شود.

چراUPS  وکنترل ولتاژ و جریان برق عامل الکتریکی تاثیر گذار بر دیتا سنتر و اتاق سرور می باشد ؟

تمام تجهیزات الکترونیکی در مقابل نوسانات ولتاژ آسیب پذیرند، از این رو پایش میزان ولتاژ و آمپر یک امر ضروری میباشد. نوسانات  برق علاوه بر وارد کردن خسارات به تجهیزات اتاق سرور موجب مختل شدن بخش بزرگی از فعالیتهای سازمانها که وابسته به اطلاعات است ، میگردد. با کنترل و مانیتورینگ میزان ولتاژ و آمپر علاوه بر جلوگیری از خسارات احتمالی میتوان از نوع کارکرد تجهیزات و یا خرابی احتمالی قطعات مطلع شد.

قطعی ناگهانی برق در تجهیزات اتاق سرور نظیر روترها و سووییچها و سرورها و ... باعث اختلال در اکثر فعالیتهای این دستگاه ها شده و در برخی موارد ادامه کار آنها را کاملا از بین میبرد، از این رو وجود UPS در اتاق سرور یک امر ضروری است. کنترل و مانیتورینگ وضعیت UPSها در اتاق سرورها به اندازه وجود آنها الزامی و ضروری میباشد . آگاه شدن از میزان ولتاژ و جریان ورودی و خروجی UPS و میزان زمان باقی مانده جهت استفاده از UPS میتواند به روند کارکرد و تصمیم گیری مسئولین اتاق سرور موثر واقع گردد.

چرا کنترل تردد وضعیت درب ها عامل امنیتی تاثیر گذار بر دیتاسنتر و اتاق سرور می باشد ؟

با توجه به اهمیت و ارزش اطلاعات در هر سازمان، کنترل تردد در اتاق سرور ها و دیتاسنترها اهمیت ویژه ای دارد ،کنترل ورود و خروج افراد به لحاظ امنیتی یک امر ضروری است. علاوه بر بحث امنیتی، تردد بیش از حد در اتاق سرورها و باز و بسته کردن بیش از حد در اتاق سرورها موجب تغییر دمای اتاق می گردد که خود تاثیرات منفی روی تجهیزات خواهد داشت و روشن ماندن سیستم روشنایی علاوه افزایش هزینه باعث کاهش عملکرد صحیح سیستم کولینگ می شود.

اجزایی سخت افزاری و نرم افزاری  سیستم پایش دیتا سنتر و اتاق سرور

1-کنترلر اصلی مبتنی بر PLC  (کنترلر کننده صنعتی)

2-سنسور ها

3- صفحه نمایش گر لمسی

4-ماژول ارسال و دریافت  پیامک

5-رابط سخت افزاری شبکه

6-اکسس کنترلر

7- آژیر

8-ریموت کنترل

9- نرم افزار تحت ویندور و نسخه موبایل

 

امکانات سیستم پایش دیتاسنتر و اتاق سرور:

1-تنظیم وکنترل دما و آلارم افزایش دما از طریق پیامک ، نرم افزار و آژیر.

2- تنظیم وکنترل رطوبت و آلارم افزایش رطوبت از طریق پیامک ، نرم افزار و آژیر.

3-تشخیص آتش سوزی و الارم از طریق پیامک ، نرم افزار و آژیر وفعال کردن سیستم آتش نشانی و قطع برق.

4-تشخیص حرکت  و الارم از طریق پیامک ، نرم افزار و آژیر در زمانهای مقرر.

5-تشخیص نشت آب  و الارم از طریق پیامک ، نرم افزار و آژیر در زمان نشت و قطع برق در صورت لزوم.

6-تشخیص گرد و غبار، فعال کردن سیستم تخلیه گرد و غبار و تعیین زمانهای از پیش تعیین شده تخلیه غبار برای جلوگیری از انباشتگی.

7-کنترل و ثبت زمان ورود و خروج افراد ،کنترل  سیستم روشنایی ، نمایش وضعیت دربها و آلارم از طریق پیامک، نرم افزار و آژیر.

8-اعلام قطع و وصل برق و نمایش مدت زمان برق دهی UPS  ها  و آلارم زمان بحرانی باقی مانده برق ups ها از طریق پیامک، نرم افزار.

9-نمایش و کنترل ولتاژو جریان  برق شهر،UPS  و ژنراتور ، آلارم افزایش یا کاهش  ولتاژ و جریان از طریق پیامک، نرم افزار، آژیر و قطع برق در صورت لزوم.

10-ارسال فرامین خاص از قیبل روشن و یا خاموش کردن سیستم یا مصرف کننده ای و..... ازطریق پیامک ، نرم افزار موبایل و نرم افزار تحت ویندوز.