رنگ پودری الکترواستاتیک

 

 

رنگ پودری الکترواستاتیک

رنگ پودرکوره ای پوششی است که  به صورت پودر ساخته میشود و پس از پاشش به وسیله دستگاه مخصوص، طی زمانی تعیین شده وبا دمایی تعیین شده  تحت حرارت قرار میگیرد ذوب و سخت شده و پس از سرد شدن عایقی بسیار مقاوم و با کیفیت بدست میاید ، زمان ودمای پخت رنگهای پودر هم متفاوت است و باید طبق دستور کارخانه سازنده باشد که معمولا 10  تا  18 دقیقه، و دما  از 185  تا  230 درجه سانتیگراد متغیر است و در رنگهای روشن دمای پایین با زمان بالا (برای جلوگیری از زرد شدن) و رنگهای تیره دمای بالا و زمان پایین نیاز دارند کار با رنگ پودر نیاز به آموزش و دانستن فنونی دارد.

روشهای رنگ آمیزی:

 • روش افشانه (پاششی):

افشانه مایع : (رنگ مایع توسط باد و به وسیله پیستوله به صورت ذرات بسیار ریز در آمده و به سمت قطعه پاشیده میشود غلظت درست رنگ در این روش بسیار مهم است، غلظت بالا باعث ایجاد موج و رقیق بودن زیاد باعث ایجاد ریزش (شرره) میشود.

افشانه رنگ پودری: پودررنگ با دستگاه الکترواستاتیک باردار شده و توسط گان به قطعه پاشیده می شود و به دلیل باردار بودن به قطعه می چسبد و پس از انتقال به کوره و پخت رنگ سخت میشود، روش افشانه را میشود به 2صورت دستی (گان) و اتومات (رباتیک) انجام داد.

 

 • غوطه وری (حوضچه): این روش فقط برای رنگ مایع و به دو صورت غوطه وری پوشششی و غوطه وری استاتیک انجام می پذیرد.

غوطه وری پوششی: این طریقه برای رنگ آمیزی قطعاتی به شکل میله یا لوله  مناسب است و سرعت عمل و کیفیت آن برای چنین اشکالی مناسبتر است (مثلابرای  میل کاپوت پراید یا لوله ای از تنه یک دوچرخه رنگ مایع را درون لوله ای که انتهای آن بسته شده ویا درون حوضچه ریخته و میله را درون رنگ فرو کرده واز آن بیرون اورده به کوره منتقل میکنند). غوطه وری پوششی به دو صورت اتومات و دستی قابل اجراست.

غوطه وری استاتیک: این روش به صورت اتومات و زنجیر سقفی اجرا می شود و در آن رنگ مایع درون حوضچه بزرگی متناسب با اندازه قطعه ریخته شده و قطعه مثلا اتاق اتومبیل که توسط دستگاه استاتیک بار مخالف رنگ را به خود گرفته  توسط کانوایر زنجیر وارد حوض رنگ شده و از آن خارج می گردد و به سوی کوره تونلی رفته تا پخته شود.

 

 • انتقالی (غلتکی) - ( دکورال- (فیلم حرارتی): روشهای دکورال و فیلم حرارتی هر دو نوعی چاپ محسوب میشوند.  

روش  دکورال قطعه (مثلادرب کابینت) ابتدابا رنگ پودری مخصوص دکورال پوشش داده شده ( پیش رنگ یا زیر کار) سپس کاغذ دکورال که یک طرح از پیش چاپ شده بر روی خود دارد ( مثلا طرح چوب) را بر روی درب کابینت قرار داده وتوسط  دستگاه دکورال در محیط خلاء با حرارت 225 تا 240 درجه سانتیگراد طرح کاغذ بر سطح درب کابینت انتقال پیدا می کند. معمولا دستگاههای دکورال  خوب باید  تمام مراحل چاپ را اتوماتیک  انجام داده و پس از چاپ کاربر فقط  کاغذ را از قطعه جداکند. این روش برای چاپ بر روی کاشی سرامیک شیشه سنگ مصنوعی و فلزات رنگی نیز کاربرد دارد و طریقه عمل آن نیز به این صورت است یک صفحه از جنس سیلیکون (نسوز)از بالا و توسط خلاء به کاغذ روی صفحه فشار وارد آورده و همزمان 255 تا 240 درجه سانتیگراد حرارت، باعث میشود  جوهر کاغذ به پیش رنگ (زیرکار) قطعه نفوذ پیدا کند و طرح کاغذ انتقال یابد.

غلتکی در این روش  یک یا چند غلتک  به رنگ آغشته  می شوند سپس جسم مورد نظر را از میان غلتکها عبور داده ویا غلتک  برسطح قطعه کشیده می شود 

فیلم حرارتی  بیشتر در صنایع چینی وکاشی کاربرد دارد و فیلم آماده رابر سطح مورد نظر قرار داده  همراه  قطعه   به کوره انتقال می دهند ،  در دمای بسیار بالا نقش فیلم  به سطح قطعه انتقال پیدا می کند رنگها و نقوش در این روش بسیار مقاوم و با دوامند و به آسانی خش  بر نمی دارند نمونه های این روش را بسیار دیده اید ( عکس ناصرالدین شاه قاجار بر سطح قوری یا قلیان ، نقوش گل و بوته روی لیوان و بشقابهای چینی و...

 

دستگاه رنگ پودری:  پودرپاش یا همان الکترواستاتیک دستگاهیست که مانند پیستوله بادی کار پاشیدن رنگ بر روی قطعات را انجام میدهد ولی با پیستوله بادی بسیار متفاوت است طرز کار کلی آنها بدین صورت است که پودر را از مخزنی که مدام در حال هم خوردن است توسط انژکتور در حالی که باردار شده و قابلیت چسبیدن به محیط حتی غیرفلزی را نیز دارد، از گان به سمت قطعه پرتاب میکند و زاویه پاشش آن با پیستوله متفاوت است.

 

* برای راه اندازی خط رنگ پودری چه لوازمی نیاز داریم:

 • دستگاه پودرپاش (الکترواستاتیک)
 • کوره ( محفظه ای عایق که امکان کنترل زمان و دمای درون آن را داشته باشیم)
 • کابین رنگ (اتاقکی محفوظ که قطعه درون آن رنگ آمیزی میشود؛ و از سرایت پودر به سایر نقاط کارگاه جلوگیری میکند)
 • سیکلون مکش پودر (جهت جمع آوری پودر و بازیافت آن)      

* چند روش برای راه اندازی خط رنگ وجود دارد: 

 • روش ریلی یا (زنجیری)-اتومات و نیمه اتومات
 • روش باکسی(دستی)

* مراحل کامل رنگ آمیزی کوره ای چگونه است؟

 • شستشو
 • رنگ آمیزی
 • حرارت دهی
 • سرد کردن 
 • بسته بندی

* چه روشهایی برای حرارت دهی رنگ وجود دارد؟

 • پیش گرما: ابتدا قطعه به اندازه  مورد نياز حرارت داده ميشود سپس به روش افشانه رنگ آميزي شده و كمتر از۳ دقيقه آماده مرحله سرد كردن ميشود.

مزايا ۱-چسبندگي بسيار بالاي رنگ به قطعه. ۲- مقاومت بالا در برابر كنده گي (خراش و جداشدن) ۳- مناسب براي قطعات داخل آب (جايگزين استيل) و قطعات براي كاركرد در شرايط سخت ۴- لايه رنگ زير كار سخت تر از روكار.

معايب ۱- نياز به حرارت بالا (مصرف سوخت و انرژي بيشتر)   ۲- انجام آن به شيوه دستي دشوار است ونياز به خط اتومات ويا نيمه اتومات دارد  .

 • پس گرما: متداولترين روش در ايران است  و در آن ابتدا قطعه رنگ آميزي شده سپس تحت حرارت قرار ميگيرد.

مزايا  ۱-شيوه ساده تريست و آموزش آن به پرسنل آسانتر است  ۲- به راحتي هم به روش دستي وهم اتومات قابليت اجرا دارد  ۳- امكان راه اندازي آن با  هزينه هاي پايينتر هم امكان پذير است  ۴- چه به روش اتومات وچه دستي سرعت خروجي بيشتري دارد وتيراژ رنگ اميزي بالاتري برخوردار است.

 • مشعل پاش: در اين روش گان دستگاه در حالي كه پودر رنگ را به سمت قطعه كار مي پاشدهمزمان شعله را به سمت قطعه پرتاب ميكند و رنگ را ميپزد.

مزايا: 1-قابليت استفاده در  نقاطي خارج از شهر ۲-  بدون نياز به برق  (داراي كمپرسور بنزيني ويا ديزليست) ۳-  بدون نياز به كوره

معایب: ۱- مقاومت بسيار پايين رنگ در برابر كنده گي و خش  ۲- بلند شدن يكپارچه رنگ (درصورت بلند شدن قسمتي از  پوشش بقيه  به صورت يكپارچه بلند مي شود)  ۳- سرعت عملياتي يايين (با اينكه مرحله پخت در كوره حذف شده اما باز هم از دو روش بالا بسيار كند تر است) 

 • مادون قرمز: دراين روش ابتدا رنگ آميزي توسط پيستوله گان ويا ربات انجام مي پذيرد سپس قسمت رنگ شده يا قطعه زير لامپ مخصوص (مادون قرمز) قرار گرفته تا سخت گردد.

مزايا   ۱- امكان رنگ اميزي قطعات بزرگتر از از سايز ورودي كوره هاي پخت    ۲- امكان رنگ آميزي قسمتي از يك قطعه بزرگ    ۳-  امكان رنگ آميزي  قطعاتي كه به دليل داشتن مواد قابل اشتعال و يا لوازم و ملحقاتي كه با حرارت كوره آسيب مي بينند (مانند رنگ آميزي يك گلگير اتومبيل و پخت آن بدون آسيب ديدن ساير اجزا )  ۴- امكان اجرا در فضاي كوچك  و نياز به لوازم كمتر     ۵- عدم نياز به كوره.

معايب  ۱- سرعت كار پايينتر    ۲-  در صورت نياز به تيراژ كار بالا هزينه زيادي در بر دارد هم جهت خريداري لوازم اضافه وهم مصرف برق بالا    ۳- براي رنگ كوره اي مايع كيفيت خوبي دارد اما براي پودر سطح رنگ خوب اما چسبندگي پايينتري از ساير روشها دارد( زودتر خش بر مي دارد).  

Designed By Sohaa