رک چیست؟

رک محفظه ای  فلزیست که سرور یا متعلقات شبکه مانند سوییچ، روتر، مودم و ... در آن قرار میگیرد و با توجه به نوع رک هم از سرور محافظت میكند و هم جهت تهویه و جلوگیری از صدمات فیزیكی از جمله ضربه، فشار و كارایی بهتر سرور آن را در خود جای میدهد.

✅ واحد اندازه گيری رک يونيت (Unit) میباشد كه هر يونيت تقریباً معادل 44.45 میلیمتر (4.445 سانتیمتر) میباشد.

✅ ارتفاع رک معمولاً بين 4 تا 47 یونیت میباشد.

✅ رک به صورت دیواری و ایستاده تولید میشود.

رک دیواری معمولا دارای ارتفاع 4، ۵ ، ۶ ، ۷ ، ۹ یونیت هستند و بیشتر برای قرار دادن سوییچ، پچ پنل، روتر و DVR از آن استفاده میشود.

رک ایستاده معمولا جهت قرارگیری در دیتاسنتر کاربرد دارد. در این رکها، انواع پچ پنل، سوییچ، سرور، یو پی اس (UPS) و سایر قطعات رکمونت ۱۹ اینچی را برای مدیریت آسانتر یکجا نصب میشوند. از بالا و پایین ورودی برای انواع کابل دارند و همچنین دربها از چهار طرف باز میشوند. ارتفاع این رکها می تواند 12، 14، ۱۶، 17، 18، ۲۱، 22، 27، ۲۸، 32، ۳۶، ۴۰، 42، ۴۴ و 47 یونیت باشد . و با عمق های ۶۰ ، ۸۰ ، ۱۰۰ سانتیمتر و بیشتر تولید میشوند . درب جلو شیشه ای یا تلقی فریم دار است. امکان نصب ۱ تا ۴ فن سقفی داخل این رکها وجود. پاورماژول های 3، 6، ۸ و ۹ پورت افقی درون این رکها نصب میشود و نسبت به ارتفاع رک می توان پاورماژولهای عمودی نیز نصب کرد.

 

* برخی از لوازم های جانبی قابل نصب داخل رک:

✅ فنFan : برای خنک نگه داشتن و تهویه صحیح اجزای داخلی رک از تعدادی فن که معمولاً در سقف و کف رک قرار دارند استفاده میشود.

✅ پاورماژول  Power Module/ PDU : قطعه ای است که تعدادی پریز برق در روی آن به منظور تغذیه اجزای داخلی رک به خصوص سوییچ و سرور نصب شده است.

✅ پچ پنل Patch Panel : پچ پنل قطعه ای مستطیل شکل است که روی آن به تعداد مشخصی پورت شبکه وجود دارد مثلاً 12، 24 و 48 پورت و .... در هنگام کابل کشی در هر قسمت از ساختمان چندین سوکت شبکه قرار میگیرد که ممکن است فعلاً بلا استفاده باشند و کاربری از طریق آنها به شبکه متصل نباشد اما باید این امکان باشد تا در هنگام افزایش کاربر این سوکتها را وارد مدار شبکه کرد. لذا متخصصان کابل کشی برای حل این مشکل از پچ پنل استفاده میکنند یعنی تمام کابلهایی که به سوکتها متصل هستند را در یک نقطه که مرکز قرارگیری رک میباشد جمع آوری میکنند و آنها را وارد پچ پنل کرده و شماره گذاری میکنند تا در صورت لزوم هر سوکتی را که میخواهند با یک کابل کوچک شبکه به سوئیچ متصل کنند.

✅ کیس رکمونت / سابرک : رکمونت به کیس هایی اطلاق میشود با 2 تا 4 یونیت ظرفیت. این کیسها با پاورهای ۴۰۰ وات عرضه میشوند، دارای درب قفل دار و فیلتر جلوگیری از ورود غبار میباشد و به علت نوع طراحی حجم کمی از فضای رک را اشغال میکند.

✅ سینی ثابت و متحرکShelf  : معمولاً در هر رک از تعدادی سینی به منظور جداسازی بخشهای مختلف و قرار دادن برخی از تجهیزات مانند سوییچ و یا مانیتور سرور بر روی آن استفاده میشود. سینیها در دو نوع متحرک و ثابت همراه رک عرضه میشوند.

 

Designed By Sohaa